Resim Yapma Yeteneğinizi Geliştirmenin Yolları

 

Artım Sanat Merkezi olarak aldığımız sorulardan çoğu çizimimi nasıl geliştirebilirim üzerine oluyor. Bu yüzden size çizim yeteneğinizi geliştirecek ipuçlarını açıkladık. Eğer bu yolları izlerseniz sizde göreceksiniz ki çizim yeteneğiniz kısa sürede gelişecek ve olması istediğiniz seviyeye gelecektir.

 Çizim defteri (eskiz defteri)

Her şeyden önce bir çizim defterinizin olması gerekiyor. Çantanıza sığacak büyüklükte dilediğiniz ölçüde bir defter olabilir. Tek önemli olan onu kullanmalısınız sadece taşıdığınız bir defter maalesef sizin çizim yeteneğinizi geliştiremez. Her uygun ortamda çıkarıp rahatça çizimlerinizi gerçekleştirebileceğiniz bir defter amacımızı rahatlıkla karşılar.

 

Çizimlere Bak

Çizim yeteneğinizi önemli ölçüde etkileyecek en önemli yöntemlerden birisi yapılmış çizimleri incelemektir. Çizmek istediğiniz Tarzdaki çizimleri araştırın onları inceleyin nasıl çizildiğini anlamaya çalışın çizimlerdeki püf noktaları koyulukları açıklıkları ve sanatçının nasıl bir stratejiyle çizmeye çalıştığını çözün.

 

Çizimlerden Çizin 

Çok beğendiğiniz ve çizmek için can attığınız çizimleri taklit edin aynılarını çizmeye çalışın. Siz o resimleri çizdikçe fark etmeden resim çizme yeteneğiniz artacak ve öğreneceksiniz.

 

Fotoğraflardan Çiz

Fotoğraflardan çizimler yapın. Bu fotoğraflar koşan bir adam uçan bir kuş yada yürüyen bir köpek olabilir. siz onları çizdikçe hayalden çizme beceriniz artacaktır. Bunun sonucunda yeri geldiğinde fotoğraflara yada bir şeye bakmaya ihtiyaç duymadan rahatlıkla aklınızdaki şeyi çizebileceksiniz.

 

Canlı Objeler Çiz

Tüm önemli ressamlar ve sanatçılar eserlerini oluştururken canlı modeller kullanmışlardır. Bu canlı modeller sayesinde anatomiyi kavrayıp çizimlerini en üst düzeyde gerçekleştirmişlerdir. Fotoğraf teknolojisinin gelişmesine rağmen günümüzde hala canlı modelden çizimler yapılmaktadır. bunun nedeni 3 boyutlu algıyı geliştirmek obje perspektif ve mekan arasındaki ilişkiyi çözmektir. Sadece dışarı çıkın canlı objeler çizmeye çalışın. evde de arkadaşlarınızdan veya ailenizden yararlanarak bu çalışmayı yapabilirsiniz.

 

Dışarı Çık Çizim Yap

Açık havada mekanı figürleri görerek çizim yapmak, Sizin mekan ve figür algınızı geliştirecektir. En başta söylediğimiz gibi çizim defterinizi kullanın. Bir kafede otururken yada otobüste giderken sadece çizin ne görüyorsanız perspektifi oluşturmaya çalışın.

Tüm Bu ipuçlarıyla çiziminiz istediğiniz düzeye ulaşacak ve rahatça istediğiniz her şeyi doğru bir şekilde çizme yetisine sahip olacaksınız. Unutmayın yetenek işin sadece %30 'u geri kalan her şey çalışmakla ilgilidir. Çok Yetenekli resim çizen birisini çok çalışarak geçebilir ondan daha iyi çizimler yapabilirsiniz.

Eğer bu konu hakkında sorularınız olursa bize sormaktan çekinmeyin.